Charakteristika štěnice

Vyskytuje se po celém světě a představuje běžného parazita lidí. Nymfy i dospělci se přes den skrývají v lidských obydlích (nábytek, stěny a podlahy) a v noci sají krev na lidech. Sání krve trvá v průměru 3-10 minut. Kromě pokousání v podobě svědivých puchýřků na těle hostitele mají štěnice také socio-psychologický význam.

Štěnice žijí ve skupinách a nejčastěji v těsné blízkosti člověka. Tráví až 95 % svého života v úkrytech, co nejblíže míst, kde lidé spí.

Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé nebo červenohnědé tělo (velikosti do 5 mm), nymfy jsou slámově zbarvené o velikosti cca 1,3 mm. Živí se pouze krví, kterou sají na lidech, ale mohou sát i na psech, kočkách a ptácích v klecích. Žijí 1 až 1,5 roku a jsou pověstné tím, že dokáží hladovět několik měsíců. Vyskytují se pouze v pravidelně obývaných lidských obydlích. 

Interval sání krve je závislý na teplotě (při teplotě 18-20 °C jedenkrát za 7-10 dní; při teplotě 25 °C jedenkrát za 3-4 dny), v době mezi sáním jsou v úkrytu. Při teplotě 16 °C přestávají být aktivní. 

Pro štěnice, které tráví většinu svého života v úkrytech, je životně důležitá lokalizace hostitele. Člověka dokáží lokalizovat na vzdálenost cca 1,5 m. Podnětem je teplota kůže, kairomony a CO2. Krev sají štěnice v noci, ve dne jsou v úkrytech. Při velmi vysokém stupni zamoření jsou však i přes den na volně přístupných místech (stěny, nábytek, rámy oken apod.) Bodají hlavně na odhalených částech těla; pod peřinou nebo pod oděvem zpravidla ne. Při vpichu vstříkne štěnice do rány anestetikum, takže kousnutí nebolí. Uvádí se, že pokud člověk nikdy dříve nepřišel se štěnicemi do kontaktu (nebyl pokousán), objeví se mu první reakce až po týdnu po pokousání. Poté se objevuje cca po osmi hodinách od pokousání. Poslední dobou se stává že lidé nemají reakci na kousnuti.

Vývoj od vajíčka do dospělosti trvá při teplotě 23-25 °C 30-50 dní.
Vývoj od vajíčka do dospělosti trvá při teplotě 23-25 °C 30-50 dní.

Po dosažení pohlavní dospělosti mohou klást vajíčka; dosažení pohlavní dospělosti je závislé na teplotě okolí (při teplotě kolem 23 °C je to asi 62 dní, při teplotě 18 °C 125 dní). Podobná závislost platí i pro odolnost k hladovění (při 23 °C vydrží štěnice hladovět 70-136 dní, při 18 °C pak 143-260 dní). Vajíčka kladou samičky v úkrytech. Za týden naklade samice štěnice až 8 vajec, za celý život pak od 200 do 500 vajíček.